18 Eylül 2016 Pazar

Kore'den Alışveriş Hakkında Merak Ettikleriniz /Tavsiyelerim

  Merhabalar efendim , bana en çok gelen sorulardan biri olan "koreden alışveriş" ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Bildiğiniz üzere uzak doğudan alışveriş son zamanlarda trend haline geldi. Kozmetik ,kırtasiye,  giyim gibi sektörlerde tatlı ambalaj yada dış görünüşleri ve kaliteleri ile dikkat çektiği için satışları da bir hayli arttı.

 Gerek yabancı internet siteleri olsun gerek yerli siteler olsun hepsi bu sektöre kapak attı diyebilirim.  Özellikle facebook, instagram gibi sosyal medya ağlarında ki satış sayfaları bir çoğunuzun mutlaka karşısına çıkmıştır.

Eskiden az ve öz olduğunu düşündüğüm bu sayfalar paranın bu yolla iyi kırıldığını öğrendikçe hiç ilgisi olmayacak insanlar tarafından çoğaltıldı. Bu sayfalar sizin yerinize Kore, Çin, Japonya gibi ülkelerin mallarını yabancı sitelerden ( markaların kendi sayfaları yada ali express gibi yerlerden ) getirterek almak istediğiniz ürünün daha kolay size ulaşmasını sağlıyorlar.

Açıkçası kozmetik harici alışverişlerinizi bu sayfalardan yapmamanızı önereceğim ve nedenini de kendi deneyimimden faydalanarak yanıtlayacağım.

 Bundan 3 ay önce kadar , bir arkadaşım laf arasında chopstick almak istediğini ama bulamadığını filan söylemişti. Bende instagram da gezinirken bahsettiğim ürünlerden satan bir sayfaya denk geldim ve orada da chopstick satılıyordu. Benim de dikkatimi çekti bir kaç böyle sayfaya baktım ve uygun fiyatlı bir tanesini buldum. 3 tanesi 20 liraydı  o anlık uygun geldiği için hem kendime hem arkadaşıma diyerek satıcıyla iletişime geçtim.  Bu tür siteler de önce  parayı yatırıp sonrasında makbuzu gönderdiğiniz de sipariş veriyorlar . 2-6 hafta kadar beklememi söylediler ve takip kodu verdiler . Yoğunluktan dolayı kendilerinin takip edemediklerinin benim takip etmem gerektiğini ve eğer kargo bir yerlerde takılırda elime ulaşmazsa sorumluluk kabul etmediklerini söylediler. Ee, o zaman ben ne anladım bu işten. Onların benim yerime yapması gereken bir şey onun için para ödüyorum ben değil mi ?  Tamam bana da takip kodunu verirsin bende takip ederim aynı zamanda ama böyle olmaz. Her neyse bana verilen takip koduna göre 2,5 hafta sonra elime ulaşmış gözüktü. Ben bunlara sordum nedir ne değildir gibisinden "bir arkadaşa sorayım" dedi sonra iki gün bekledim cevap yok  ben bir daha sordum,Sadece "size yanlış takip kodu verilmiş " diye bir cevap aldım. İnsanlık halidir tabii ki olabilir böyle şeyler ancak bana baştan savma bir şekilde sadece "size yanlış takip kodu verilmiş " denmesi sinir bozucuydu. Devamında bir şey der mi diye bekledim ve 1-2 gün sonra kendim nasıl yani ne olacak diye sormak mecburiyetinde kaldım ve bana yine arkadaşa sorayım dedi.  Arkadaş bilir kişi olsa gerek ancak bu arkadaşa niye taksit taksit soruluyor onu anlamadım.
Kargonuz kaybolmuş, diye yine tek cümlelik bir dönüt aldım. Artık benim gibi sabırsız bir insanda sabır diye bir şey kalmadı.  Tekraren göndereceğiz dedi bana takip kodu verdi ancak bu kodu girdiğim de benim ilk siparişi verdiğim tarihte yola çıkmış gözüküyordu yani tekrar gönderdik diye de yalan söylemişler. Toplamda 9 hafta sonra sonunda elime ulaştı ancak çok pişmanım.

-Meraklısına gelen chopsticklerim bu şekilde -
 Memnun değilim benim eski kullandıklarım daha inceydi kullanması daha kolaydı alacaksınız öyle bir şey alın derim.

 Bunlar siparişi Ali Express ' den veriyorlarmış zaten. Ben ali expressden kendim sipariş etseydim 5 tanesini 5 dolara alacakmışım ve daha az uğraşacakmışım. Alınan kârı da siz düşünün.

 Anlayacağınız o ki bu tarz alışverişlerinizi ali express 'den veya eba'den yapın çoğunda kargo ücretsiz. Yalnız toplam tutar maksimum 100 turk lirasını geçerse gümrük sorunu yaşayabilirsiniz. Yorumlar kısmında alan insanlar resmini bırakıyor nasıl bir ürün geldiğini de oradan görebilirsiniz.

☆ Bunun yanı sıra kozmetik alışverişinizi kesinlikle bu siteler üzerinden yapmayın tamamı çakma. Bunun için bir kaç önerebileceğim internet sayfası var.

 İlk olarak missha kozmetik, ülkemizde zaten internet sitesinde satışı var. Bir çok insan gibi bende memnunum. Ancak daha çok marka ve ürün  çeşitliliği için @asyatarzikozmetik size önerebileceğim bir sayfa. Sizin için araştırdım ve hem uygun fiyat hem kalite hem ilginin olduğu benim bulabildiğim tek sayfa. Satıcıları sizinle gerçekten ilgileniyor ürünler hakkında bilgilendiriyor. Alışveriş yapanlarda memnun.  Kozmetik alışverişleriniz de bir de Limonian markasını önerebilirim. Ben Bb kremli fondotenini çok beğenerek kullandım, satış noktaları da bulunuyor ancak ürün çeşitliliği az maalesef.
(Sıralamayı favorilerime göre değil rastgele yaptım)
Benden tavsiyeler bu kadar umarım faydam dokunmuştur.
Sevgiler...

Benimle yorumlarınızı ve isteklerinizi paylaşın

Benimle yorumlarınızı ve isteklerinizi paylaşın